Приїдь і побачиш сам…

«Поляки – пихаті і не люблять українців!» – скільки разів ми чули щось подібне? Політики, журналісти, друзі або родичі нав’язують нам своє бачення «справжнього ляха». Ми ж сліпо з ними погоджуємося, навіть не усвідомлюючи, що в наших головах повно шаблонів, кліше та…стереотипів.
Свої-чужі
Маю зізнатися, що й я – не виняток. Тижневе перебування у Гданську обіцяло стати «пригодою», в якій, як гадалося, стереотипи повинні були зробити свою справу. У стереотипах мене завжди дивувало, що вони або позитивні, або негативні – категоричний розподіл на «своїх» та «інших». І «чужі», звісна річ, гірші. Але звідки це? Й чи справді поляки так не люблять українців? Після кількаденного насиченого спілкування з мешканцями та гостями Гданська маю бажання покопирсатися у глибинах своїх «стереотипів».
А починалось все…
Добре пам’ятаю свої шкільні уроки історії про часи Речі Посполитої та українсько-польської війни 1918-1919 років. А параграфи про «Волинську різанину» та операцію «Вісла» цілковито доліпили в моїй уяві образ «запеклих ворогів». Вчителька коректно пояснювала нам ті драматичні сторінки історії, втім вона не стримувала себе, щоб бодай раз, але назвати поляків «загарбниками» чи «ворогами». Зовсім юні, ми ловили кожне її слово, і штрих за штрихом формували в своїй уяві відповідний образ поляка.
Жарти, анекдоти та приказки теж зробили свою справу. Недоброзичливе сприйняття українцями та поляками один одного добре простежується в прислів’ях («Хто Ляшка рубатиме, той козацьку славу матиме», «Де три хохли, там два гетьмани та зрадник»), а також у літературі. Згадати хоча б Тараса Шевченка чи Генріка Сенкевича. В подіях часів Речі Посполитої кожен із них стоїть на боці своєї землі і лише її.
Отже, мій стереотип був завершений. Яскравий, соковитий і абсолютно негативний.
Про наголос, акцент та катастрофи
Намагаючись розібратись у своїх переконаннях, починаю розуміти, що не тільки школа та література винні у моїх проблемах. Увага, заміна гравця! На поле виходять медіа… Не секрет, що журналісти часто вкладають у наші голови «потрібні» думки, роблячи наголоси на тих чи тих подіях і фактах. Та гра з наголосами може перетворитися на справжню катастрофу для того, хто фігурує в матеріалі. Згадати хоча б нещодавній документальний фільм Бі-Бі-Сі «Євро 2012: Стадіони ненависті». У стрічці йдеться про расизм та агресію футбольних фанатів України й Польщі, й в обох країнах на нього відреагували як на цілковиту дискредитацію.
«На жаль, журналісту набагато легше та вигідніше писати про те, чого люди чекають, а саме: підтвердження їхніх стереотипів», – каже Матіас Беар, кореспондент Reuters в Берліні, – «створення жахаючих стереотипів додає статті розголосу, люди стовідсотково її прочитають та смакуватимуть подробиці».
«Не варто забувати, що журналісти також люди, а тому часто презентують те, чим живе суспільство, частиною якого вони є самі. Нерідко ретрансляція журналістом громадської думки є його неусвідомленою дією. Гадаю, що на 60% це неусвідомлені реакції журналістів, що, звісно, не є свідченням їх високого професіоналізму», – каже Михайлина Скорик, випусковий редактор новин українського телеканалу «Бізнес».
Тож чи справді медіа бавляться зі стереотипами? Мерщій розбиратися!
Польща vs Україна
За рік до чемпіонату, в червні 2011 року, польська газета Rzeczpospolita публікує матеріал про те, як 1941 року українські націоналісти за наказом гестапо розстріляли польських науковців. В такій заяві хтось може розпізнати відлуння «Волинської різанини», тож публікація оновлює у свідомості поляків стереотип про «неймовірну жорстокість» українців, що своїм корінням сягає часів українського козацтва.
Усі найпоширеніші сприйняття поляками «українця» лягли в їхній жартівливий ролик-запрошення українців до Польщі «EURO 2012 ¬– zapraszamy Ukraińców». Україна в ньому асоціюється з поняттями козак, Юлія Тимошенко, Чорнобиль, контрабандисти та Femеn. Попри свою жартівливість, важливою є негативна конотація всіх образів-стереотипів (від екологічної катастрофи до блазнювання).
«Це абсолютно несерйозно та жахливо! Розраховано на неосвічених людей. Невже ти справді вважаєш, що поляки таке про вас думають?», ¬– обурюється моя польська колега Евеліна Маркевіч.
«Якщо говорити про створення стереотипів щодо поляків, то в українських регіональних медіа я часто зустрічала думки, висловлювані журналістами, з приводу того, що поляки незаслужено потрапили до Євросоюзу. Або що вони невиправдано заможні. Мені здається, що ці думки беруть свій початок з часів розпаду комуністичних режимів, коли Польща була економічно слабшою за Україну, і поляки часто відвідували Україну, скуповуючи товари першої необхідності. Також я неодноразово чула думки колег-журналістів, що поляки – пихаті за зарозумілі», ¬– розповідає Михайлина Скорик.
Україна&Польща – вперед!
Є думка, що футбол роз’єднує людей, адже стільки неймовірних пристрастей кожен переживає, вболіваючи за свою рідну команду. Може, хтось із кимось і побив горшки під час турніру, але тільки не Україна з Польщею. Надовго запам’ятаю матч Україна-Англія… Із самого ранку, задовго до вечірньої гри, вийшла на вулиці Гданська, вся в українських кольорах. Перші кілька кроків і я цілковито приголомшена! Перехожі, від малих дітей до поліцейських, усміхалися мені і бажали, щоб пощастило.
«Перемоги вам! Польща вже вилетіла з турніру, дуже сподіваюся, що Україні пощастить більше», ¬– прогукав у мій бік літній чоловік. «Сьогодні будемо вболівати за вас!» ¬– троє молодих поляків вітали мене шквалом доброзичливих емоцій.
В якийсь момент я навіть знітилася – така підвищена увага конфузила.
«Ви чудово зіграли!» ¬– підбадьорювала мене Евеліна після оголошеного сумного рахунку матчу «1-0» на користь англійців. Чомусь, попри програш нашої збірної, у мене було відчуття перемоги, бо навкруги я бачила стільки щирих усмішок і чула «Viva Україна!».
Існує багато суперечливих думок про силу Євро-2012 у «руйнуванні» українсько-польських стереотипів. Звичайно, роки ворожнечі та протистояння далися в знаки. Але мої найсильніші враження від доброзичливої та дружньої атмосфери у Гданську переконують мене в тому, що завдяки чемпіонату обидві країни змогли зрозуміти, що вони – не суперники, а сусіди і мають забути взаємні образи та позбутися затертих стереотипів один про одного.
Мені дуже сподобалася фраза Евеліни, яку вона несподівано промовила під час нашої жвавої бесіди у маленькому гданському барі: «Не ображайся, але у мене був стереотип, що українці – неосвічені…ти його зруйнувала». У відповідь я зізналася, що уявляла поляків жахливими снобами. Того вечора ми ще довго спілкувалися, але можу сказати, що мій стереотип про поляків зник…І, до речі, вони зовсім НЕ ненавидять українців.
«Поляки? Вони чарівні. Українці? Так само. Якщо ти маєш сумніви, приїдь до однієї з країн і подивись у вічі своїм стереотипам», – ця фраза хорватського вболівальника глибоко запала мені в душу. Справді, приїдь і побачиш сам…
Марія Кравчук

Летніца- житловий район Гданська, на території якого побудували стадіон до Євро 2012. За словами жителів цього району, у них змінився не лише вид з вікна, а й стиль життя. Міська влада та ЄС виділили чимало коштів, щоб перебудувати цей непрестижний район міста. Щоб повною мірою оцінити зміни, які тут відбулись, ми завітали до Бібліотеки Національної академії наук Польщі- ре розшукали фотографії Летніци, до того як її перебудували.

Летніца- житловий район Гданська, на території якого побудували стадіон до Євро 2012. За словами жителів цього району, у них змінився не лише вид з вікна, а й стиль життя. Міська влада та ЄС виділили чимало коштів, щоб перебудувати цей непрестижний район міста. Щоб повною мірою оцінити зміни, які тут відбулись, ми завітали до Бібліотеки Національної академії наук Польщі- ре розшукали фотографії Летніци, до того як її перебудували.

Так вже сталося, що ми дуже любимо стереотипи. Насміхаємося з іноземців та свято віримо в їх «не любов» до нас. «Українців зневажають, а поляків вважають пихатими…». Та хіба це справді так? Ми сліпо погоджуємося з нав’язаним баченням оточуючих, навіть не усвідомлюючи, що часто це просто вигадки. Та найкращій спосіб розбити стереотипи – просто запитати «Що ви думаєте про…?». Вважаєте, відповідь буде негативна? Подивимось…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>