Zapraszamy do posłuchania!

Wielkie sportowe wydarzenia, jak chociażby Euro 2012, są okazją nie tylko do oglądania porywających walk na boiskach, ale także do poprawienia stosunków międzyludzkich. Międzynarodowych, można by wręcz powiedzieć. Bo to, co ludzie wiedzą o kraju, do którego jadą by oglądać rozgrywki sportowe na żywo, to w znacznej mierze stereotypy. Jakie one są, jak powstają, i jak im można ewentualnie zapobiec – o tym rozmawialiśmy z dziennikarzami radiowymi z Polski i z Niemiec.

Polacy kradną samochody. Ukraińcy są skorumpowani. Oba te narody są bez przerwy są pijane, od niekończącej się ilości wódki. Niemcy z kolei to pedanci, i mają paskudny akcent. Te stereotypy kształtowały się przez lat. Głównie poprzez wojny światowe, a także przez zimną wojnę. Nie tylko w świadomości zwykłego Kowalskiego, ale także w przysłowiach, literaturze, teatrze funkcjonują te często jakże bolesne dla danej grupy społecznej stereotypy.

Jednak nie tylko historia jest winna tak głęboko zakorzenionym stereotypom – powielają je bowiem, a wręcz pogłębiają tabloidy różnej maści w każdym kraju. Zapewne swoje pięć groszy dołożyły do takich poglądów niemiecki Bild, publikując treści typu „Nienawiść kibola Macieja”, a także polski odpowiednik tej „gazety” – Fakt, pisząc o Ukrainkach: „Prostytutki proponują Eurosex”. Takie działanie tłumaczy w wywiadzie Friedbert Meurer, dziennikarz Deutschlandradio, a z kolei z wywiadu z Adamem Maleckim, reporterem Trójki, dowiadujemy się, jak czasem trudno unikać użycia stereotypów.

 

Zapraszamy do posłuchania!

 

Friedbert Meurer – dziennikarz w Deutschlandradio, gdzie prowadzi dział aktualności. Deutschlandradio jest radiem informacyjnym, gdzie głównie można posłuchać audycji mówionych. Słuchalność radia wynosi dziennie około półtora miliona osób, większość z słuchaczy posiada wykształcenie wyższe.

Adam Malecki – reporter Polskiego Radia Trójka, jednej z najbardziej znanych stacji radiowych w Polsce. Około 10 procent Polaków między 15 a 75 rokiem życia słucha codziennie Trójki. Rozgłośnia jest opiniotwórcza i ma wiele wpływu na bieżące trendy.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>